آموزش حذف برنامه در ویندوز 10 به صورت جامع

How to Uninstall an Application on Windows 10

در طی زمان‌هایی که از کامپیوتر استفاده می‌کنیم، برنامه‌های زیادی را در آن نصب می‌کنیم. کم کم اینکار باعث می‌شود فضای زیادی از حافظه کامپیوتر اشغال شود و هارد پر شود. بنابراین بهتر است برنامه‌هایی که هیچ نیازی به آن‌ها ندارید را از کامپیوتر خود پاک کنید. روش‌های متفاوتی برای اینکار وجود دارد. به همین خاطر تصمیم داریم در این نوشته به آموزش حذف برنامه در ویندوز 10 بپردازیم. با ما در همپا نت همراه باشید.

حذف برنامه در ویندوز 10 با استفاده از تنظیمات

جامع‌ترین روشی که برای حذف اپلیکیشن‌ها در ویندوز وجود دارد، استفاده از تنظیمات یا Settings است. به خاطر اینکه شما لیست کاملی از برنامه‌هایی که در کامپیوتر نصب شده است را مشاهده می‌‌کنید و در صورت نیاز به سادگی قابل انتخاب و حذف است.

برای اینکار منوی استارت را باز کرده و بر روی آیکون شبیه چرخ دنده کلیک کنید. همچنین می‌توانید کلیدهای ترکیبی Win+I را فشار دهید.

حذف برنامه در ویندوز 10 با استفاده از تنظیماتدر پنجره باز شده گزینه Apps را انتخاب کنید.

حذف برنامه در ویندوز 10 با استفاده از تنظیماتدر صفحه‌ای که باز می‌شود، لیستی از برنامه‌هایی را مشاهده می‌کنید که در کامپیوتر نصب شده‌اند و فرقی نمی‌کند از گوگل استور نصب کردید و یا از جایی دیگر. در صورتی که می‌خواهید برنامه‌ای را حذف نصب کنید، کافی است بر روی آن کلیک کرده و Uninstall را انتخاب کنید.

و اگر بعد از کلیک کردن بر روی Uninstall یک پنجره کوچک باز شد، باز هم در آن بر روی Uninstall کلیک کنید تا اپلیکیشن به طور کامل پاک شود.

حذف برنامه در ویندوز 10 با استفاده از تنظیماتپاک کردن اپلیکیشن‌های غیرضروری با استفاده از کنترل پنل در ویندوز 10

یکی دیگر از روش‌هایی که برای حذف برنامه در ویندوز وجود دارد، استفاده از Control Panel است که در تمامی نسخه‌های ویندوز قابل اجرا است و دقت کنید با اینکار برنامه‌هایی که از مایکروسافت استور نصب کردید را نمی‌توانید پاک کنید.

برای اینکار منوی استارت را باز کرده و عبارت Control Panel را وارد کرده و بر روی آن کلیک کنید.

پاک کردن اپلیکیشن‌های غیرضروری با استفاده از کنترل پنل در ویندوز 10در پنجره‌ای که باز می‌شود، در زیر گزینه Programs بر روی Uninstall a program کلیک کنید.

نکته : اگر حالت نمایش کنترل پنل را تغییر داده باشید، ممکن است با این صفحه مواجه نشوید. بنابراین لازم است گزینه Programs and Features را انتخاب کنید.

پاک کردن اپلیکیشن‌های غیرضروری با استفاده از کنترل پنل در ویندوز 10در پنجره Programs and Features که برای شما باز شده است، لیستی از برنامه‌هایی که در کامپیوتر خود نصب کرده‌اید را مشاهده می‌کنید و می‌توانید براساس نام و تاریخ نصب و …. آن‌ها را مرتب کنید.

پاک کردن اپلیکیشن‌های غیرضروری با استفاده از کنترل پنل در ویندوز 10برای اینکه بتوانید برنامه‌ای را حذف کنید، کافی است آیکن برنامه را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید و در بالای صفحه بر روی Uninstall کلیک کنید.

پنجره پیکربندی حذف برنامه ظاهر می‌شود که این صفحه در هر برنامه فرق می‌کند و لازم مراحل آن را طی کرده و آن را Uninstall کنید.

پاک کردن اپلیکیشن‌های غیرضروری با استفاده از کنترل پنل در ویندوز 10حذف برنامه با استفاده از منوی استارت در ویندوز 10

ساده‌ترین روشی که برای حذف یا Uninstall کردن برنامه‌ها در ویندوز 10 وجود دارد، استفاده از Start Menu می‌باشد. اما با اینکار همه‌ی برنامه‌ها را نمی‌توانید پاک کنید، بلکه فقط اپلیکیشن‌هایی که از طریق Microsoft Store نصب کردید را می‌توانید حذف کنید.

برای اینکار کافی است منوی استارت را باز کرده و آیکون برنامه‌ای را که می‌خواهید حذف کنید را پیدا کنید. سپس بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Unistall را انتخاب نمایید.

حذف برنامه با استفاده از منوی استارت در ویندوز 10ممکن است بعد از انتخاب این گزینه دو حالت برای شما پیش بیاید :

  1. منوی کوچکی باز می‌شود که کافی است در آن دوباره بر روی Uninstall کلیک کنید. با اینکار برنامه به سادگی از کامیپوتر شما پاک می‌شود. و اگر دوباره به آن نیاز داشتید، می‌توانید از Microsoft Stroe آن را دانلود و نصب کنید.
  2. اما اگر پنجره Programs and Features برای شما باز شد، کافی است در آن آیکون برنامه مورد نظر را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. و در آخر بر روی گزینه Uninstall کلیک کنید. بعد از آن ممکن است پنجره پیکربندی برنامه باز شود که کافی است مراحل آن را دنبال کرده و آن را Uninstall کنید.

حذف برنامه با استفاده از منوی استارت در ویندوز 10

 

 

منتظر نظرات شما هستیم

اگر سوالی در این رابطه داشته باشید، می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم نوشته آموزش بستن اجباری برنامه در ویندوز 10 را نیز مطالعه کنید.

شاد و موفق باشید…

منبع Howtogeek
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه هر هفته مهم ترین مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید.
از اینکه در خبرنامه ما عضو شدید متشکریم