آموزش جستجو و پیدا کردن متن در ورد | نحوه استفاده از Find در Word

Microsoft Word امکانات و ویژگی‌های بسیار فوق‌العاده‌ای دارد و باعث می‌شود خیلی از کارها را به سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهیم. یکی از این ویژگی‌ها امکان جستجو متن می‌باشد. با این قابلیت در ورد می‌توانید هر عبارتی را که خواستید در میان متن خود جستجو کنید و محل آن را پیدا کنید. فرض کنید یک کلمه‌ای را اشتباه تایپ کردید و می‌خواهید آن را درست کنید و طول متن شما هم بسیار زیاد است و این کلمه را چندین بار استفاده کرده‌اید. اگر بخواهید سطر به سطر متن را بگردید و کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید، ساعت‌ها از وقت با ارزش شما گرفته می‌شود. علاوه بر جستجوی ساده عبارات، تنظیمات پیشرفته‌تری نیز وجود دارد که کار پیدا کردن متن را بسیار آسان و دقیق می‌کند. در این مقاله قصد داریم به آموزش جستجو متن در ورد بپردازیم.

با همپانت همراه باشید….

آموزش جستجو متن در ورد

اولین کاری که باید انجام دهید باز کردن پنجره Navigation می‌باشد. برای اینکار در تب Home و بخش Editing بر روی Find کلیک کنید و یا کلیدهای میانبر Ctrl + F را به طور همزمان فشار دهید.

جستجو متن در ورد

با این کار در سمت چپ صفحه ورد ستون Navigation ظاهر می‌شود. در قسمت search متنی را که قصد جستجوی آن را دارید، وارد کنید. در قسمت پایین کادر جستجو، اعدادی نمایش داده می‌شود که نشان دهنده تعداد نتایج جستجو است. اگر به قسمت نوشته‌های فایل ورد خود نگاه کنید متوجه می‌شوید روی برخی از نوشته‌ها رنگ خاصی قرار داده شده که این‌ها همان نتایج جستجوی شما هستند.

اگر می‌خواهید بین نتایج جستجو جابه‌جا شوید، از فلش‌های روبه بالا و روبه پایین می‌توانید استفاده کنید. همچنین برای جابه‌جا شدن در بین نتایج، به صورت مستقیم روی آن‌ها کلیک کنید.

جستجوی پیشرفته متن در ورد

در روش قبل ما هیچ تنظیم خاصی انجام ندادیم و یک جستجوی ساده انجام دادیم. اما اگر از روش قبل در یک سندی استفاده کنید که متن زیادی دارد مانند کتاب یا پایان نامه، نتایج دقیقی به دست نمی‌آورید. بنابراین اگر می‌خواهید جستجوی پیشرفته و دقیق‌تری را انجام دهید، مراحل زیر را انجام دهید.

برای جستجوی پیشرفته متن در ورد به تب Home و قسمت Editing مراجعه کرده و بر روی فلش رو به پایین کنار Find کلیک کنید. از میان گزینه‌های موجود، گزینه Advanced Find را انتخاب کنید.

با اینکار پنجره Find and Replace باز می‌شود. در کادر Find what متن مورد نظر خود را اگر وارد کنید، دکمه Find Next فعال می‌شود و با کلیک بر روی دکمه Find Next متن شما را در سند جستجو و پیدا می‌کند. که با هر بار کلیک کردن بر روی این دکمه در بین نتایج جابه‌جا می‌شود. اگر می‌خواهید جستجوی پیشرفته انجام دهید، بر روی More کلیک کنید.

در قسمت Search Options گزینه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام کار خاصی را انجام می‌دهند و می‌توانید هر کدام را که خواستید فعال کنید. مثلا با فعال کردن Match case عین عبارت شما را پیدا می‌کند. به عنوان مثال اگر عبارت “تکنیک” را جستجو کنید و Match case فعال نباشد، در لیست نتایج عبارت “تکنیکال” را نیز برای شما نمایش می‌دهد. اما اگر Match case فعال باشد، فقط عبارت “تکنیک” در لیست نتایج نمایش داده می‌شود.

نکته : بعد از اینکه در قسمت Search Options تیک برخی از گزینه‌ها را فعال کردید، از آن به بعد تمامی نتایج جستجوی شما با این پارامترها نمایش داده می‌شود.

 

منتظر نظرات شما هستیم

اگر سوالی در این رابطه داشته باشید، می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم نوشته آموزش کامل حذف کردن صفحه اضافی و صفحه آخر سفید در ورد را نیز مطالعه کنید.

منبع howtogeek
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.