باورهای نادرست در مورد طول عمر باتری گوشی هوشمند

همه‌ی ما کم و بیش توصیه‌های مختلفی را در مورد افزایش طول عمر باتری گوشی شنیده‌ایم. اما سوالی که اینجا پیش میاید این است که تا چه اندازه این توصیه‌ها صحت دارند و چند مورد از آن‌ها را متخصصان تایید می‌کنند. باتری گوشی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های گوشی بوده و نگرانی در مورد آن بی‌دلیل نیست و در صورتی که باتری گوشی درست کار نکند، شما مجبور می‌شوید همیشه در کنار پریز برق باشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی باورهای درست و غلط در مورد باتری گوشی بپردازیم تا بتوانید طول عمری باتری را افزایش دهید.

باورهای نادرست در مورد طول عمر باتری گوشی

باتری گوشی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب و خرید گوشی هوشمند می‌باشد به طوری که اگر دو گزینه مشابه وجود داشته که باتری یکی قوی‌تر باشد، شانش بیشتری برای فروش را خواهد داشت. به طور کلی می‌توان گفت بعد از دوربین و سرعت پردازش، فاکتور مهم برای انتخاب یک گوشی می‌توان به باتری آن اشاره کرد.

در واقع مهم نیست که گوشی هوشمند شما دارای چه امکانات و چه سخت‌افزای است، بعد از خالی شدن باتری تبدیل به یک وسیله کاملا بی‌استفاده می‌شود.

اتصال دائمی گوشی به شارژر، طول عمر باتری را کاهش می‌دهد!

اتصال دائمی گوشی به شارژر، طول عمر باتری را کاهش می‌دهد!

کاربران زیادی شارژر بیش از اندازه را یکی از علت‌های کاهش طول عمر باتری می‌دانند و ادعا می‌کنند که اگر بعد از کامل شدن شارژ، گوشی را از شارژر جدا نکنیم، ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند و یا حتی ممکن است در اثر شارژ بیش از حد، باتری گوشی منفجر شود.

اما در واقع این یک باور اشتباه است. گوشی‌های هوشمند امروزی طوری طراحی شده‌اند که به محض اینکه به طور کامل شارژ شدند، باتری دیگر انرژی از شارژر دریافت نمی‌کند. بنابراین زمانی که ظرفیت باتری به 100 درصد برسد و همچنان به شارژر متصل باشد، هیچ کاری صورت نمی‌گیرد. (در نسخه جدید سیستم عامل IOS می‌توان این مقدار روی 80 درصد تنظیم کرد تا باتری طول عمر بیشتری داشته باشد) بنابراین اگر گوشی را از شب تا صبح به شارژر متصل کنید، این کار باعث آسیب رساندن به باتری گوشی شما نخواهد شد.

لازم به یادآوری است که اتصال دائمی گوشی به شارژر در طولانی مدت و شارژ شدن به یک مقدار مشخص، می‌تواند به مرور باعث بهم ریختن کالیبراسیون باتری شود. بنابراین بهتر است گوشی را به طور دائم به شارژ متصل نکرده و بعد از پر شدن شارژ آن را از شارژر جدا کنید.

البته اگر گوشی هوشمند شما از کیفیت خوبی برخوردار است، می‌توانید با خیال راحت آن را در تمام طول شب به شارژر متصل کنید، زیرا گوشی‌های مدرن بصورت هوشمندانه‌تری باتری را مدیریت می‌کنند.

در صورتی که می‌خواهید بعد از اینکه باتری گوشی 100 درصد شارژ شد به شما هشدار دهد، می‌توانید از برنامه Full Battery & Theft Alarm استفاده کنید.

آیا فناوری باتری گوشی تغییر می‌کند؟

آیا فناوری باتری گوشی تغییر می‌کند؟

در حال حاضر که در حال نوشتن این مقاله هستیم، اکثر گوشی‌های موجود در بازار از باتری‌های لیتیوم-یونی استفاده می‌کنند و چند دهه‌ای است که فناوری جدیدی در رابطه با باتری تلفن‌های همراه به تولید انبوه نرسیده است. و به این زودی‌ها بعید است که چنین اتفاقی بیافتد. البته هرازگاهی در مورد باتری‌های گرافیتی خبری منتشر می‌شود که تاکنون خبری از عرضه این فناوری نیست.

این روزها دانشمندان به جای تمرکز بر روی ارائه فناوری جدید در رابطه با باتری گوشی، زمان خود را صرف روش‌هایی برای صرفه جویی در مصرف باتری کرده‌اند. بیشتری تمرکز در تولید باتری، روی باتری‌های ماشین‌های خودران است چون فعلا از اهمیت بیشتری برخوردار است.

استفاده از گوشی هنگام شارژ، طول عمر باتری را کم می کند!

استفاده از گوشی هنگام شارژ، طول عمر باتری را کم می کند!

برخی از افراد معتقدند که استفاده از گوشی هنگام شارژ می‌تواند به باتری گوشی آسیب زده و ظرفیت آن را کم کند. اما در حقیقت چنین باوری غلط است و اینکار هیچ آسیبی به باتری گوشی وارد نمی‌کند.

عاملی که می‌تواند در استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن به باتری شما آسیب برساند، گرما است. چون زمانی که شما در هنگام شارژ از گوشی استفاده می‌کنید گرمای زیادی به وجود می‌آید و این گرما ممکن است به باتری گوشی آسیب وارد کند و طول عمر مفید آن را کاهش دهد.

استفاده از شارژر غیرهمنام شرکت سازنده گوشی به باتری آسیب وارد می‌کند!

استفاده از شارژر غیرهمنام شرکت سازنده گوشی به باتری آسیب وارد می‌کند!

عده‌ای بر این باورند که باید از شارژهایی که شرکت تولید کننده گوشی خود استفاده کنیم تا باتری گوشی آسیب نبیند، که در این مورد باید گفت که این ادعا هیچ منبع درستی ندارد و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. همچنین برخی افراد نیز باور دارند هیچ شارژری مثل شارژر فابریک عمل نمی‌کند.

در جواب باید گفت که هر دوی این باورهای غلط هستند و استفاده از شارژهای سایر تولیدکنندگان هیچ آسیبی به باتری گوشی شما وارد نمی‌کند و می‌توانند به خوبی باتری گوشی شما را شارژ کنند. البته این حرف به معنای این نیست که از شارژرهای ارزان قیمت و غیر استاندارد استفاده کنیم.

تنها فرقی که ممکن است شارژر اصلی با سایر شارژرها داشته باشد، در مدت شارژ گوشی است. بنابراین توصیه ما این است همیشه از شارژر اصلی استفاده کنید تا سرعت شارژ گوشی را در بالاترین راندمان تجربه کنید.

البته در این میان استثناهایی نیز در مورد شارژهای USB-C و شارژرهای دارای قابلیت شارژ سریع وجود دارد که در این دو مدل بهتر است از شارژر اصلی ساخت همان شرکت استفاده کنیم.

شارژ سریع باتری به گوشی آسیبی وارد نمی‌کند!

شارژ سریع باتری به گوشی آسیبی وارد نمی‌کند!

شارژرهایی که در بازار وجود دارند، معمولا بین 5 تا 10 وات هستند اما شارژرهای مجهز به فناوری شارژ سریع از سرعت بالایی برخوردار هستند. مثلا گوشی سامسونگ گلکسی نوت 10 دارای شارژر با توان 25 وات است.

در این مدل از شارژرها تا زمانی که کابل شما با مشکل مواجه نشده باشد استفاده از شارژ سریع به گوشی شما آسیبی وارد نمی‌کند و می‌توانید از آن با خیال راحت استفاده کنید.

شبکه 4G باتری بیشتری مصرف می‌کند!

شبکه 4G باتری بیشتری مصرف می‌کند!

اشتباه رایج دیگری که در مورد باتری گوشی وجود دارد این است که اگر حالت شبکه دستگاه را از 3G به 4G تغییر دهیم باتری بیشتری استفاده خواهد شد و شبکه 4G انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

در جواب باید گفت که این یک باور کاملا اشتباه است. در حقیقت هیچ فرقی بین حالت 3G و 4G در مصرف باتری وجود ندارد.

غیرفعال کردن سرویس‌های وای فای، بلوتوث و GPS می‌توانند عمر باتری را افزایش دهند!

غیرفعال کردن سرویس‌های وای فای، بلوتوث و GPS می‌توانند عمر باتری را افزایش دهند!

این حرف در گذشته کاملا توصیه مهمی بود و این قابلیت‌ها قاتل باتری گوشی بودند و خیلی سریع باتری را خالی می‌کردند. اما این روزها این حرف کاملا غلط است و غیرفعال کردن این سرویس‌ها و یا قرار دادن گوشی در حالت پرواز، تاثیر آنچنانی در مصرف باتری ندارد و در بهترین حالت می‌تواند حدود نیم ساعت شارژ بیشتری نگه دارد. بنابراین با خیال راحت و آسوده می‌توانید این سرویس‌ها را فعال نگه دارید، زیرا گوشی شما آن‌ها را مدیریت می‌کند.

نکته : سعی کنید در مواقعی که به این سرویس‌ها نیازی ندارید، آن‌ها را غیرفعال کنید.

باتری گوشی نباید کاملا خالی شود!

باتری گوشی نباید کاملا خالی شود!

باتری‌هایی که این روزها در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود، کاملا خالی نمی‌شوند و حتی زمانی که به صفر درصد می‌رسند و گوشی خاموش می‌شود باز هم مقدار اندکی شارژ دارند. چون در صورت کامل خالی شدن، واکنش‌های شیمیایی به وجود می‌آید که برای باتری مضر هست. به همین خاطر باتری‌ها طوری ساخته شده‌اند تا اندکی شارژ داشته باشند.

بهترین حالت برای باتری گوشی این است که با رسیدن به 30 یا 20 درصد، آن را به شارژر متصل کنید.

دمای بالا باعث آسیب رساندن به باتری گوشی می‌شود!

دمای بالا باعث آسیب رساندن به باتری گوشی می‌شود!

یکی از دشمنان گوشی، حرارت است و دمای بالا به مرور زمان می‌تواند عمر مفید باتری را کاهش دهد. هرچقدر دمای گوشی پایین باشد، طول عمر آن بیشتر خواهد داشت و بهترین دما نگهداری در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد می‌باشد.

اما همیشه که نمی‌توانیم گوشی را در جیب خود خنک نگه داریم و ساده‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که از قرار دادن گوشی در جلوی نور مستقیم خورشید مانند داشبورد خودرو خودداری کنیم. حرارت بالا در برخی موارد نیز می‌تواند باعث انفجار گوشی شود.

متصل کردن گوشی به پاوربانک و یا لپ‌تاپ به باتری گوشی آسیب وارد می‌کند!

متصل کردن گوشی به پاوربانک و یا لپ‌تاپ به باتری گوشی آسیب وارد می‌کند!

پاور بانک و یا لپ‌تاپ دقیقا مانند شارژر عمل می‌کنند و هیچ آسیبی به باتری گوشی شما وارد نمی‌کنند و این یک باور غلط و اشتباه است. تنها فرقی که ممکن است داشته باشند، سرعت شارژ است که دلیل آن‌ هم شدت خروجی درگاه USB لپ‌تاپ و پاوربانک می‌باشد. و با همان کیفیت شارژر، گوشی شما شارژ خواهد شد.

بعد از خرید گوشی را 8 ساعت به شارژ بزنید!

باوری که شاید بعد از خرید هر گوشی از فروشنده گوشی شنیده باشید، این است که گوشی را به مدت 8 ساعت به شارژر متصل کنید. اما در حقیقت در گوشی‌های امروزی که از باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنند، این باور صدق نمی‌کند و بعد از خرید گوشی می‌توانید از آن استفاده کرده و هر زمان که خواستید آن را به شارژر متصل کنید و لازم نیست 8 ساعت در شارژ باشد.

سایر نکات برای افزایش طول عمر باتری

حقیقت این است که بعد از گذشت چند ماه باتری گوشی شما دچار افت ظرفیت می‌شود و این یک امر کاملا عادی می‌باشد و رعایت این نکات می‌تواند تا حدودی طول عمر باتری را افزایش دهد.

اگر سیم شارژر شما دچار له شدگی و یا پارگی شده است، در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب رساندن به باتری گوشی شما شود.

برای اینکه گوشی شما سریع شارژ شود، همیشه از شارژر اصلی استفاده کنید.

سرویس‌هایی که به آن‌ها نیازی ندارید را خاموش کنید.

 

 

منتظر نظرات شما هستیم

اگر سوالی در این رابطه داشته باشید، می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم نوشته دسترسی و استفاده از تنظیمات مخفی تلگرام را نیز مطالعه کنید.

شاد و موفق باشید….

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه هر هفته مهم ترین مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید.
از اینکه در خبرنامه ما عضو شدید متشکریم